Jak na lepší fotky?

Úpravy, nasvětlení scén a vše ostatní k pořízení dokonalých fotografií a videa.
Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Jak na lepší fotky?

Příspěvekod Zababa » stř 28. led 2015 10:52:51

Zdravím,

chtěl bych poprosit někoho z místních, kdo by dokázal poradit, vlastním tento foťák -

http://www.megapixel.cz/panasonic-dmc-l10

jsem s ním spokojen, člověk se s tím pomalu učí, ale chtěl bych se naučit fotit fotky stylem jako je třeba tato -

Image

co si budeme povídat, člověk nemá zase tolik peněz navíc, tudíž se mi moc nechce nyní investovat do celého objektivu, což věřím že bude asi potřeba, ale napadlo mě, není třeba nějaká předsadka na objektiv nebo nějaký typ jak takto fotit? Hodí se mi to, když fotím interiér, vejde se tam toho více. Zkoušel jsem fotit i stylem 2-3 fotky a následně v programu sjednotit na "panoramu" ale výsledek není úplně efektní, resp. ne vždy.

Budu rád za jakoukoliv radu a typ.
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

Uživatelský avatar
Desp
Příspěvky: 64
Registrován: stř 28. led 2015 2:12:59
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Desp » stř 28. led 2015 17:39:37

Co máš k tomu za objektiv ? Na té fotografii co tu ukezješ není nic převratného co se týče úprav, trochu zvýšený DR- dynamic range (dynamický rozsah) a pak kontrast. Všechno se to dá zvládnout v Photoshopu či jinném grafickém editoru :) co je volně ke stažení. Zkus se mrknout na youtube. Stačí zadat třeba color postprocesing, hdr postprocesing... :nice:

Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Zababa » stř 28. led 2015 17:49:23

Objektiv je tam standartní, ten co je i v odkaze.

Fotku jako úpravu nemyslím, s HDR jsem seznámen a vím co a jak, ale jde mi o ten prohnutý záběr fotky. Kdybych stál na stejném místě jako autor, nezaberu tolik z toho objektu.
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

karelll
Příspěvky: 69
Registrován: úte 01. říj 2013 18:48:13

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod karelll » stř 28. led 2015 18:03:47

Prohnutí zařídí rybí oko, on ten objektiv není tak šíleně drahej jak si myslíš. Předsádka existuje, nikdy jsem ji neviděl ani nedržel v ruce, takže hádám. Udělá jen vyboulení a nefunguje jako "rozšíření" záběru.
No a pokud chceš v záběru celou místnost, tak asi širokoúhlej objektiv ne...? Nebo pokud chceš mít vyboulení všude tak stačí to oko :)

Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Zababa » stř 28. led 2015 18:37:59

Abych si ujasnil pojmy a dojmy..

Tohle je na širokoúhlém objektivu a nebo "Fisheye"?

Image

Za foto díky Colors of Decay
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

Uživatelský avatar
Balwan
Příspěvky: 374
Registrován: stř 02. říj 2013 10:27:45

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Balwan » stř 28. led 2015 19:18:48

Tebou přiložená fotka je focena objektivem fisheye, tedy rybím okem. Širokoúhlý objektiv ti taky udělá malou deformaci, ale ne zas tak velkou (je umocněna záběrem vzhůru či dolů).
Klasickým širokáčem (možná to nazývají jako ultra širokoúhlý objektiv) jsem fotil například toto. Svislice se mi zbíhaly směrem vzhůru, ale v PS není problém deformaci odstranit. To u rybího oka asi dost jednoduše nepůjde. Ale to už se ti prostě musí líbit, aby sis to sklo pořídil. ;)
Přílohy
DPP_6129_30_31_tonemapped.jpg

Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Zababa » čtv 29. led 2015 9:11:46

Prima, už jsem zase o něco chytřejší.

No asi zkusím pořídit rybí oko, na hraní a vyzkoušení a časem širokoúhlý objektiv, otázkou je, podle čeho to hledat, předpokládám že rybí oko je jen tedy předsadka na stávající objektiv? Popřípadě dle jakého rozměru se orientovat?

A celkově objektiv, jak zjistím, který bude cenově a "výkonově" dostačující hlavně kompatibilní?
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

Uživatelský avatar
Balwan
Příspěvky: 374
Registrován: stř 02. říj 2013 10:27:45

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Balwan » čtv 29. led 2015 10:19:13

Rybí oko je normální objektiv, žádná předsádka. Jestli jde o rybinu či ještě širokoúhlý objektiv poznáš dle minimální ohniskové vzdálenosti. Ale kde je hranice mezi těmito netuším... já mám Tokinu 11 - 16 mm a to je ještě širokoúhlé... ty rybiny jsou podle mě tak 8 mm. Jo a nejspíš to jsou všechno pevná skla (bez proměnné ohniskové vzdálenosti).

Tak bud je ten objektiv stejné značky, jako tvůj foták, pák s kompatibilitou nebude problém a když to bude objektiv značek jako je například Tamron, Sigma, Tokina, tak je za označením dopsáno pro jakou značku fotoaparátů má vyrobený bajonet, např. "pro Canon" tam bude. Ještě pozor na Full frame, sice pochybuju, že ten ty máš, když řešíš cenu, ale objektiv dělaný pro full frame je k obyč zrcadlovce nepoužitelný. No a jejich cena je taky krutá.

Uživatelský avatar
Balwan
Příspěvky: 374
Registrován: stř 02. říj 2013 10:27:45

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Balwan » čtv 29. led 2015 10:22:26

do vyhledávače jsem zadal "objektivy pro" a značku tvého aparátu. První co na mě vyskočilo byl zrovna tento fish-eye http://www.megapixel.cz/olympus-e-system-ef-0835

Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Zababa » čtv 29. led 2015 17:09:57

No vida, aspoň mám představu po čem koukat, když vidím tu cenu, i když jsem počítal s ještě větší, zkusím posehnat něco staršího do začátku, sice focení mám rád, ale zatím tolik peněz navíc nemám, bohužel :D

Každopádně díky moc za radu, a zeptám se, na standartní objektiv, viděl jsem u pár lidí, tam mají nějaké sklíčka/předsadky, jsou to teda nějaké filtry?
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

karelll
Příspěvky: 69
Registrován: úte 01. říj 2013 18:48:13

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod karelll » čtv 29. led 2015 23:28:26

Tož já tu psal že rybí oko je objektiv, a taky, že existuje ta předsádka, ale tu jsem nikdy v ruce nedržel. Třeba na canon existuje se zoomem - 8-15mm, ale právě na ff. Já mam samyang 8mm a u toho pořizovací cena není zas tak závratná :)
Zkus sledovat bazar na paladix.cz, k sehnání něčeho staršího... :)

Uživatelský avatar
Balwan
Příspěvky: 374
Registrován: stř 02. říj 2013 10:27:45

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Balwan » pát 30. led 2015 7:22:40

Hale vůbec netuším, sklíčka budou spíš UV či polarizační filtry, to je takové obvyklejší ;) ale pokud je i předsádka fish-eye, tak ta ti udělá jen to (ohavné :D ) zkreslení, ale ten hlavní účel, tedy nízké ohnisko, které potřebuješ kvůli zmenšenému prostoru nenahradí :)

Jo ten Samyang mě ted zrovna napadl... to stojí pár šlupek, ale jestli dělají i s bajonetem na tvůj foták, nevím ;)

Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Zababa » pát 30. led 2015 8:32:22

Dobré ráno pánové,

díky moc za vyjasnění pojmů a rad, no hold trochu pošetřím a koupím celý objektiv a na předsadky se vyprdnu.
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

Pertla
Příspěvky: 246
Registrován: stř 11. pro 2013 22:28:33

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Pertla » ned 15. úno 2015 19:43:22

Hlavně si napřed kup šíro a rybí oko až pak, opačně to je kravina, šírem zabereš širší fotografickou scénu (od krajinek po urbex), rybí oko použiješ jen na jedno a navíc ne vždy se hodí všude.
Pro představu, šírem uděláš 99 fotek, babim okem 1 ...

Uživatelský avatar
Zababa
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07. zář 2014 5:53:10
Bydliště: Karlovarský kraj

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Zababa » pon 16. úno 2015 12:11:36

Máš nějaký konkrétní přiklad prosím?
Urbex pro nás není nový, ctíme pravidla a jsme amatéři.

Uživatelský avatar
aldacz
Příspěvky: 179
Registrován: pon 25. srp 2014 19:34:29

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod aldacz » ned 22. bře 2015 22:32:05

Zkus fotit ze stativu/ nebo bez pano a dej dohromady v např. Microsoft ICE - ten ty panorama dělá pěkne. Sam to zkusím

Uživatelský avatar
aldacz
Příspěvky: 179
Registrován: pon 25. srp 2014 19:34:29

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod aldacz » ned 22. bře 2015 22:43:46

Balwan píše:Rybí oko je normální objektiv, žádná předsádka. Jestli jde o rybinu či ještě širokoúhlý objektiv poznáš dle minimální ohniskové vzdálenosti. Ale kde je hranice mezi těmito netuším... já mám Tokinu 11 - 16 mm a to je ještě širokoúhlé... ty rybiny jsou podle mě tak 8 mm. Jo a nejspíš to jsou všechno pevná skla (bez proměnné ohniskové vzdálenosti).

Tak bud je ten objektiv stejné značky, jako tvůj foták, pák s kompatibilitou nebude problém a když to bude objektiv značek jako je například Tamron, Sigma, Tokina, tak je za označením dopsáno pro jakou značku fotoaparátů má vyrobený bajonet, např. "pro Canon" tam bude. Ještě pozor na Full frame, sice pochybuju, že ten ty máš, když řešíš cenu, ale objektiv dělaný pro full frame je k obyč zrcadlovce nepoužitelný. No a jejich cena je taky krutá.


FF objektiv na APS-C = OK Dokonce existuji focal reducery z MF :) To už je pak i FF prekrmen.

Pokud nevadí MF tak je objektivů dosti a I M42 ale jsem pentaxak tak navim jak je to jinde,

Uživatelský avatar
Desp
Příspěvky: 64
Registrován: stř 28. led 2015 2:12:59
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Desp » čtv 26. bře 2015 15:38:50

Nejde to kvalita pak někam s tim focal reducerem ? Ještě jsem to nikdy nezkoušel, max nějaké homemade pokusy se sklama z dalekohledů, jen to nedopadlo moc dobře. Pokud vím , tak se moc starých širokoúhlých MFek s M42 závitem, nevyrábělo. Resp. neviděl jsem zatím žádný. Nejmenší co jsem měl tak byli od Pentaconu MF 29mm/ 2.8 a Mayeroptik MF 28mm/ 2.8.

Uživatelský avatar
Colours
Příspěvky: 2
Registrován: ned 29. bře 2015 10:45:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod Colours » ned 29. bře 2015 10:52:32

Ahoj, přiznam se, že se mi nechce číst celá konverzace... Každopádně je to focený objektivem fish eye. A taky nejsem zrovna bohatá a chtěla jsem rybinu už dlouho dlouho, až jsem si nakonec pořídila nejlevnější variantu - Samyang. A jsem s ním spokojená. Samozřejmě to člověk neveme do ruky a hned to umí, pořád se s tim učím, je to manuální objektiv... Takže mi to tak různě napadává na strany, mam to často rozmazaný a zrňatý... ale zlepšuje se to :) Na předsádku se rozhodně vyprdni, z tý pěkný fotky asi jen tak nevylezou :)

Uživatelský avatar
aldacz
Příspěvky: 179
Registrován: pon 25. srp 2014 19:34:29

Re: Jak na lepší fotky

Příspěvekod aldacz » pon 30. bře 2015 8:52:45

Microsoft ice a DXO optics 8 , obojí zadarmo


Zpět na „Způsoby fotografování a natáčení videa“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů