Fotosoutěž

Většina urbexerů ráda fotografuje. Ale jen tak plnit galerie množstvím fotek je přece jen trochu nuda. Rozhodli jsme se, že vyhlásíme soutěž – nejdříve na zkoušku, a pokud se bude líbit, tak v bodování a komentování fotek můžeme pokračovat. Časem bychom mohli oslovit některé sponzory, a získat tak zajímavé ceny.

Zatím se soutěží v těchto kategoriích:

„Urbex Art“ – tedy fotografie čehokoliv, na co průzkumník narazil při urbexu. Na fotografiích by měl být zjevný výtvarný způsob zachycení fotografie, a třeba i úpravy v digitálním editoru (ne rozpatlané omalovánkastyl HDR). Zkuste se vyvarovat cvak, cvak fotografie. Uměleckou  fotografii dělá přemýšlení před zmáčknutím spouště, nacházení nezvyklých úhlů, rafinované dosvícení bleskem, hledání zajímavých prvků ve scéně, použití zlatého řezu, umístění hlavního motivu, dominanty v kompozici. . .

„Urbex detail“ –  kde mají své místo detailní záběry foceného předmětu, ne však s použitím makroobjektivu. Detail bývá část předmětu, oddělený expozičně od celku. Zachycená drobnost esteticky vynikne, oddělí-li se třeba rozostřením pozadí. V této kategorii může být i zátiší, třeba pozůstatky po uživatelích staveb, které byly nalezeny průzkumníky.

– podkategorie – „Hlavní motiv fotografie“ – dominující prvek, který je na fotografií evidentní a je v kompozici umístěn tak, že přitahuje zrak diváka. Tento prvek bude slučovat všechny fotografie daného měsíce. budou to: stroje, okno, schody, oloupaná zeď . . .

„Portrét urbexera, nebo modelky“ – Portrétní fotografie zachycuje podoby jedné nebo více osob. Nejčastěji takový snímek zachycuje tvář, ale může i postavu v okolním prostředí. Fotografie může být inscenovaná-modelka, kterou si fotograf naaranžuje po svém, nebo reportážně zachycená osoba v akci. Cílem je, aby fotografie zobrazila podobu a osobitost portrétovaného.

„Holka z plakátu“ – určitě zná každý kluka z plakátu, ale průzkumníci se často setkávají s holkami z plakátu, které si vylepovali dělníci ve fabrikách na šatní skříňky, na pracovišti atd. Může zde být i reklama na výrobek z dob socialistických, nebo nástěnka plná obrázků.

„El chupacabrus ubexus„ – El chupacabre je záhadné zvíře, objevující se po celém světě. Je spojováno s hromadnými úhyny skotu, který je nacházen mrtev bez jediné kapky krve. U nás se tento poddruh vyskytuje hlavně v opuštěných stavbách, většinou v podobě mumifikovaných mrtvolek tvorů menší velikosti.

„Exteriér stavby“ – budova zvenku. Celá, třeba i s dramatickými mraky nebo jen šikovně vyříznutá nejzajímavější část. Může být i panorama.

Pokud máte nápady jaké by měly být témata fotosoutěže příští měsíce, tak se ozvěte. Návrhy můžete psát na fórum, nebo do mejlu.

Design Downloaded from Free Wordpress Templates | Free HD Wallpapers | Free CSS Website Templates Download