Rozhovor s Tomášem Svobodou

O tomto profesionálním fotografovi, který má opravdu velké portfolio urbex fotografií, jsem se dozvěděl díky tomu, že si sám všiml těchto stránek a ozval se nám. Navštívil desítky opuštěných míst a objektů po celém světě. Několikrát navštívil kultovní místo Pripyat a byl i na známém opuštěném ostrově Hashima v Japonském moři.

Dnes vám přinášíme unikátní rozhovor s panem Tomášem Svobodou, který procestoval snad celý svět a pořídil velký počet výborných fotografií opuštěných míst.

Sám o sobě říká:

„Prázdná místa mne fascinují v průběhu celého mého života. Pamatuji si, jak mne otec brával do opuštěných lokalit a tak začalo to, že jsem se nakazil virem, někdy je někdy označován jako Urban Exploration. Potom si pamatuji příchod ruských vojsk v roce 1969. Někteří vojáci zůstali dalších 20 let a po jejich odchodu jsme já a můj otec navštěvovali jejich základny, ukryté v lesích.

Začal jsem fotit ve věku patnácti let, zarostlé hřbitovy, psychiatrické léčebny, nemocnice, vojenské objekty, kláštery, kostely, zábavní parky. Po shlédnutí Stalkera Andreje Tarkovského tato vášeň ještě vzrostla. Na mých fotografiích pro web jsem pracoval od roku 2000. Všechny tyto místa mají velmi mystickou atmosféru. Sovětská vojenská města blízko Berlína zarostlá vegetací, opuštěné tanky v severní Etiopii, Černobylská zóna, starý hřbitov automobilů ve Švédsku, nebo nevyužívaná raketová základna v Estonsku.

Vítr hučí v chodbách, dveře a okna bouchají v průvanu, ozvěna praskání skla pod mýma nohama…  Někdy mám pocit, že ticho podtrhává jedinečnou atmosféru těchto míst, které jsou často provázány s určitým osudy nacizmu a komunismu, a to mne stále nutí se ptát na období, které jsem nikdy nezažil, dobu kterou znám jen z vyprávění, a která se již nikdy nevrátí.

I přes to, že ta místa se zdají být strašidelná, nemůžu než chtít se vracet znovu a znovu. Tato bohem zapomenutá místa plná zvířat, která zde nemají nepřátele a vegetace, která tu roste divoce. I já se zde cítím svobodněji, než kdekoliv jinde. Přeji vám příjemné chvíle při prohlížení mých fotografií, vítejte ve světě nekonečné krásy rozkladu a zkázy“

Řekněte nám něco málo o sobě.

Momentálně mi je 49 a daří se mi dobře. Fotit jsem začal v sedmnácti letech a živil jsem se jako fotoreportér a fotograf 12 let, vlastně až donedávna… Původně jsem vystudoval animovaný a experimentální film. Více o mně na www.thomas-svoboda.com

Proč se vám vlastně tolik líbí pobývat na opuštěných a zapomenutých místech?

Nevím, je to únik, někdy snad i útěk… od všech těch každodenních nesmyslů.

Jak jste se k tomu dostal – váš první kontakt, vaše první výprava?

Ani si už nevzpomínám. Vždy jsem na nějaká taková místa narážel. Posléze jsem je začal cíleně vyhledávat. Dnes je to již obsese.

A co váš nejlepší, nebo nejzajímavější trip?

Tak asi ten Černobyl. Byl jsem tam celkem třikrát. Každá návštěva byla úplně jiná, každá v jiném ročním období. Nebo třeba ostrov Hashima. Bylo to docela těžké se na něj dostat. Je to často věc logistiky a organizace. Někdy se zadaří.

Chodíte radši sám, nebo myslíte, že je lepší být ve skupině více kamarádů?

Často chodím sám, to ale ne že bych chtěl. Je to mimochodem někdy docela zneklidňující… může se také stát cokoliv a je lepší být s několika lidmi. Je to bezpečnější a asi take i trochu příjemnější. Sháním pro tuto činnost parťáky.

Používáte nějakou výbavu nebo, ochranné pomůcky, svítilnu, něco na obranu.  Jakou používáte fototechniku, a co postprodukce fotografií?

Mám s sebou plynovou pistoli, sprej, nůž, baterku. Používám systém Canon, ultra tele, ultra široký objektiv, někdy i panoramatický fotoaparát. Stativ někdy, jen když je uvnitř prakticky žádné světlo. Používám photoshop pětku.

Jak daleko jste schopný zajít pro to, aby jste se dostal dovnitř objektu, který chcete navštívit?

To je těžké říci, hehe… záleží asi na objektu…

Měl jste někdy během průzkumu problém s majitelem nemovitosti, nebo dokonce se zástupci zákona?

S policií již dvakrát, mimo ČR. Jednou to docela stálo za to. /nechci se o tom ani nějak rozepisovat/

Máte své stránky, nebo galerii?

www.theinfinitebeautyofdecay.com

Existuje nějaký web o urbexu, který rád navštěvujete?

Ano, je jich celá řada, libí se mi kupříkladu opacity.uspastglory a řada dalších.

Je nějaké místo, které byste moc rád navštívil? Kam se na průzkum chystáte příště?

Těch míst je hrozná spousta.

Myslíte, že je správné urbex popularizovat, psát o něm a o lidech co ho dělají, zveřejňovat lokace opuštěných míst a proč?

Určitě ano, souhlas, jen co se toho zveřejňování týká, tak s tím by měl být člověk opatrný. Byla by škoda, kdyby lidé ony lokace zbytečně ničili, vždy mne to rve srdce!

Fotografie a stránky Tomáše svobody najdete zde.

 

Napsat komentář

Design Downloaded from Free Wordpress Templates | Free HD Wallpapers | Free CSS Website Templates Download